BEFAGYASZTVA A LEGJOBBAK KÖZÉ |
|
RÖVIDPÁLYÁS GYORSKORCSOLYÁZÓINK A HARMADIK EGYMÁST KÖVETŐ VB-RŐL JÖTTEK HAZA ÉRMEKKEL |
A Nemzetközi Korcsolyázó-szövetség világversenyein hagyományosan olyan apró érmeket osztanak, amelyek ránézésre legfeljebb egy háztömb körüli bajnokság dobogósaihoz passzolnának; kevesen tudják, hogy ezek a medálok valóban nemesfémből készülnek. No persze ettől függetlenül is értékesek, s a rövidpályás gyorskorcsolyázók múlt hét végi rotterdami világbajnokságán válogatottunk az éremtábla hatodik helyén két ezüsttel és egy bronzzal befagyasztotta magát a szűk elitbe. Alig egy évvel a pjongcsangi olimpia előtt ez kimondottan jól hangzik.
A szakágban Magyarország bő három évtizeden át egyetlen érmet sem szerzett a világbajnokságokon, de két éve Moszkvában, stílszerűen legyen mondva, megtört a jég. Ott két ezüst, tavaly Szöulban egy-egy arany és ezüst, plusz két bronz jutott a mieinknek. Mindehhez vasárnap a rotterdami vb-n Liu Shaoang 1000 méteren egy ezüstöt tett hozzá, női váltónk (Jászapáti Petra, Keszler Andrea, Bácskai Sára, Heidum Bernadett) ugyancsak ezüstérmet szerzett, a férfiak négyesfogata (Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Knoch Viktor, Burján Csaba) pedig a megszokott összeállításban bronzot.
Azzal együtt, hogy Liu Shaolin a célvonalon csak a negyedik helyen siklott át. „Menet közben, amikor éppen előttem volt egy ütközés, még azt is láttam, hogy az egyik bíró jegyzetel, és akkor már éreztem, hogy az oroszokat kizárhatják” – árulta el a döntő után Knoch, Burján viszont mosolyogva tette hozzá, hogy ő végig csak előre mert nézelődni. Liu Shaoang sem vette észre, hogy az olimpiai bajnok oroszok vétettek a szabályok ellen, így ő is nehéz pillanatokat élt át, amíg kiderült, hogy két eredményhirdetésnél lesz érdekelt a vártnál gyengébben alakult szombati nap után.
Darázs István ágazati igazgató sem tagadja, hogy az amúgy szintén dicséretes ötödik és hatodik helyeket hozó szombati nap után hiányérzete volt. „A fiúktól 500-on és 1500-on is többet vártam, de bíztam benne, hogy a vasárnap jobban alakul a számunkra. Ádó (Liu Shaoang beceneve – a szerk.) ki is kaparta a gesztenyét, és a lányok is nagyon szépen versenyeztek. Az, hogy Berni a sérülése után végre visszatérhetett, lendületet adott a csapatnak. Ami a fiúkat illeti, ismerjük el, hogy a Jóisten most a hónuk alá nyúlt” – utalt a sportvezető finoman arra, hogy ha történetesen az oroszokat nem zárják ki, akkor nem tiltakozhattunk volna nagyon vehemensen. No persze tegyük hozzá, a bírók 1000 méteren Knochot teljesen igazságtalanul ütötték el az elődöntőtől.
Emlékezhetünk, ő volt az, aki 2006-ban Torinóban 16 évesen ötödik lett 1500 méteren, ami akkor 26 év óta a legjobb magyar eredmény volt a téli olimpiák történetében. Rotterdamban pedig a nők írtak történelmet, hiszen a váltó ezüstje az első női vb-érmünk. „Ha valaki elmondja előre, hogy ez történik velünk, biztosan nem hiszem el” – vallotta be Jászapáti Petra, de ő és a társai is igyekeznek a földön maradni, elismerve, hogy az elődöntőben kizárt Korea és a fináléban bukó hollandok még előttünk járnak.
Ennek dacára már nem csak a férfiaktól várhatjuk megalapozottan az első gyorskorcsolyás olimpiai érmünket. |